Posvícení, posvěcení...

16. 10. 2018

Slavnost posvěcení chrámu, lidově posvícení, je největším svátkem kostela. Je větší, než poutní slavnost, slavnost patrona kostela, místa. O pouti se putuje, zvláště máme-li úctu k tomu kterému patronovi (např. sv. Václavu), je to oslava jmenin kostela. O posvícení však slavíme doma ;-) Jsou to narozeniny kostela, datum, kdy byl slavnostně vysvěcen, tedy z obyčejné stavby se stalo místo úcty Boha (kultu), přestala být stavbou "profánní" a stala se stavbou zasvěcenou, tedy "sakrální". Byla tak jednou pro vždy určena ke službě Hospodinu, bohoslužbě. Tou největší bohoslužbou je oběť Božího Syna na kříži, oběť, kterou nás hříšníky smířil s Bohem Otcem. Proto Církev vzdává Bohu díky právě obětí Nejsvětější, mší svatou.

V kostelích, ve kterých není známo přesné datum jejich posvěcení, se tato slavnost slaví poslední neděli v říjnu. Protože se (mi dosud) nepodařilo zjistit, kdy byly naše kostely posvěceny, budeme 28.10. slavit posvícení ve všech.

O této slavnosti je možné získat zvláštní milosti (odpustky). Na Slavnost je dobré se připravit dobrou svatou zpovědí a modlitbou - viz. Posvícenská novéna.

P. Marek

<< listopad / 2018 >>