Jdi na obsah Jdi na menu
 

Tříkrálová sbírka 2018

20. 12. 2017

Tříkrálová sbírka pořádaná Charitou ČR proběhne letos opět i v Benátkách nad Jizerou, pod záštitou Římskokatolické farnosti Benátky n. J. Uskuteční se od 1.1. do 14.1. 2018

Koledníci (většinou tři) převlečení za krále, vybírají peníze do pokladniček zapečetěných příslušným městským úřadem. Výtěžek ze sbírky jde letos např. na tyto projekty:

1. Humanitární středisko ADCH Praha

2. Azylový dům Brandýs nad Labem pro pomoc matkám s dětmi

3. Vybudování komunitního centra Harfa Farní Charity Vlašim

4. Podpora České nemocnice v Ugandě

Dále může část výtěžku zůstat i na sociální projekty ve farnosti.

 

V sobotu 6. 1. 2018 bude mše svatá v 8,00 v kostele Máří Magdalény, po ní požehnání koledníkům a koledování.

 

Hledáme koledníky - dospělé i děti!

Pokud se chcete zapojit jako koledníci, dejte vědět Jiřině Botošové na mobil: 739 511 622.

 

Pravidla sbírky (www.trikralovasbirka.cz):

 

Koledování v průběhu Tříkrálové sbírky podléhá přesným pravidlům. Skupinku tvoří obvykle tři koledníci v dětském věku převlečení za bájné krále (mudrce z východu), kteří se podle tradice přišli do Betléma poklonit novorozenému Ježíškovi.

Sbírka se koná v průběhu prvních dvou lednových týdnů a na počátku koledníkům zpravidla žehnají biskupové a kněží.

Koledníky lze rozpoznat podle průkazky vystavené Charitou ČR a potvrzené příslušnou diecézní Charitou. Průkaz obsahuje podpisy odpovědných osob, případně i razítko diecézní Charity. Údaje na průkazu koledníka musí souhlasit s údaji v jeho průkazu totožnosti, který si dárce může taktéž vyžádat.

Kasička, do které koledníci vybírají, musí být úředně zapečetěná místně příslušným městským či obecním úřadem nebo magistrátem. Číslo pokladničky musí souhlasit s číslem průkazky. Na kasičce je umístěna také nálepka se znakem Charity.

Pokud vám koledníci, kteří požádají o dar do Tříkrálové sbírky pořádané Charitou ČR, na požádání nepředloží svůj průkaz nebo odmítnou ukázat úřední pečetění sbírkové kasičky, jde patrně o koledníky, kteří se pouze vydávají za zástupce Charity a může se jednat o podvod.

Charita si nečiní výhradní právo na tento lidový zvyk. Koledovat může opravdu kdokoli. Nemůžeme ale nést odpovědnost za dary, které veřejnost svěří koledníkům, kteří nejsou evidovaní jako osoby pověřené vykonávat Tříkrálovou sbírku (tzn. nedisponují průkazem vystaveným dle výše uvedených pravidel a nevybírají dary do úředně zapečetěné kasičky).

 
 

 


Portrét


Kontakt

Římskokatolická farnost Benátky nad Jizerou

P. Marek Miškovský
Ladislava Vágnera 70
Benátky nad Jizerou II
294 71

č.ú. 482350379/0800

mobil: 724 550 009

marek.miskovsky@gmail.com

Archiv

Kalendář
<< květen / 2018 >>

Statistiky

Online: 2
Celkem: 222030
Měsíc: 6540
Den: 197