Brigády ve farním (zádušním) lese

28. 10. 2020

I přes přísná protiepidemická opatření jsme se v sobotu 17. a 24. 10. 2020 museli poprat s výzvou avizovaných brigád ve farním lese. Podzimní brigády navazovaly na jarní květnovou brigádu, která byla zaměřena zejména na úklid lesa, ale i sázení malých borovic. Podzimní termíny byly dlouho dopředu dané a souvisely s dotačním programen Nadace Škoda auto, program „Stromky“, kde farnost uspěla s projektem „Rekultivace a zvýšení biodiverzity farního lesa“. V rámci realizace tohoto projektu je potřeba ve farním lese zasadit celkem 855 stromů! Největší část stromků k zasazení tvoří malé duby (440 ks), ale jedná se i o borovice (389 ks), či například vzrostlé lípy (15 ks). Zatímco v sobotu 17. 10. probíhaly práce přípravné, v sobotu 24. 10. 2020 se už pak opravdu sázelo. Nutno poznamenat, že účast farníků na obou brigádách byla hojná. Na každé z nich se účast pohybovala mezi 20 – 30 osobami a nechyběly ani děti v hojném počtu. Přítěží nám byla přísná protiepidemická opatření, která jsme důsledně dodržovali, a která nám bránila v bližším kontaktu. Nicméně i tak jsme brigády vnímali jako společné úsilí a jako akce, které utužily naše vzájemné vztahy. Centrem dění se neformálně stalo ohniště, na kterém nám děti z farnosti připravily v kotlíku chutný oběd (buřtguláš a zelňačku), u kterého jsme se postupně všichni vystřídali. Domů jsme se rozešli v odpoledních hodinách s hřejivým pocitem dobře vykonané práce a vzájemné pospolitosti, která sice nebyla možná fyzickým kontaktem, o to více jsme ji však vnímali na rovině psychické, duševní i duchovní. Děkujeme, že smíme být součástí tak skvělého týmu!

účastníci brigád

Náhledy fotografií ze složky Brigády ve farním lese