Literární setkání na faře
V neděli dne 5.4.2015, na Boží hod velikonoční, se v 11:30 hod. konalo na faře pravidelné literární setkání, tentokrát se spisovatelkou paní Karlou Erbovou.
Více o tomto krásném setkání se můžete dovědět níže přímo od jednoho ze zúčastněných našeho farníka a zároveň básníka PaedDr. Ivo Haráka.
Slovo a slovo
Termín z názvu článku může míti význam několikerý - ve staré řečtině logos znamenalo stejně tak i pořádek, zákon, vesmírný řád. Držíme-li se výkladu Konstantinova, tedy doznáváme, že v něm nalézáme jak rozměr kulturní tak i duchovní; berouce v potaz jeho Proglas. Což je stejně předmluva k prvnímu slovanskému překladu evangelií jako nejstarší báseň psaná v některém z jazyků dřevních Slávů.
Poněkud zapeklitého úvodu bylo potřebí, abychom vyložili, jaké že rozměry přičítáme Velikonočnímu čtení, jež bylo již třetím pokračováním tzv. Čtení na faře, která se v prostorách novobenátecké katolické fary konají od loňského podzimu (Adventním čtením zahájil celý cyklus brandýský básník, prozaik a pedagog Petr Kukal) a zimy (ve Vánočním čtení se představil organizátor, dramaturg a konferenciér celé akce - domácí Ivo Harák).
Publiku stejně vstřícnému jako zaujatému se totiž usilujeme (a, bohdá, budeme usilovat) představit výrazné a významné (třebasže ne vždy nejpopulárnější) osobnosti české literatury. Tou poslední zatím byla v Plzni (v roce 1933) narozená a v Praze žijící básnířka a prozaička Karla Erbová: nevíme, je-li opakování vskutku matkou moudrosti, nicméně reakce publika dosvědčují, že právě o Božím hodu Velikonočním (= 5. 4. 2015) byla poezie Duchu i duši nejblíže. Věřím, že nikoli jen pro pohostinnost místního duchovního správce, jež věru dobře posloužila půstem vyhladovělým schránám tělesným.
Pravá dáma české poezie; chtělo se zvolat nad věru nesentimentální ženskou poezií ražby sice tradiční (to jest nezpochybňující ještě smysluplnost slova či možnost verše sdělovat a sdílet), leč existenciálně vyostřenou a (post)moderně strohou, na podstatné osekanou. Čtenářsky vstřícnou byla také autobiografická, kořeny mapující próza paní Karly (dvojnásobné nositelky Ceny Bohumila Polana, držitelky Ceny Jana Zahradníčka, Ceny PLŽe).
Věru dobře nám s ní bylo: hřešícím katolíkům i věřícím ateistům. V blízkosti Slova a Vzkříšeného. V blízkosti vzkříšeného slova. Tož se těšíme na příště, na Jana Marunu (sukovitého básníka a myslitele náboženského) a jeho Svatodušní čtení. A ti, kdož předchozím akcím nebyli přítomni, nechť z prezentovaných fotografií doznají své škody.
ih
Náhledy fotografií ze složky Literární setkání na faře