Jdi na obsah Jdi na menu
 

Pouť farníků s otcem Andrzejem do Polska: 12. – 15. 5. 2011

 

Po blahořečení Jana Pavla II., které se konalo 1. 5. 2011 ve Vatikánu, se skupina benáteckých farníků v čele s otcem Andrzejem vydala na pouť do Polska, po stopách nově blahoslaveného.
Nejdříve navštívili Wadovice, kde se zde v roce 1920 narodil Karol Wojtyla, který byl papežem pod jménem Jan Pavel II. v letech 1978 - 2005.
Poté se poutníci vydali na významné poutní místo Kalwaria Zebrzydowska, kam Karol Wojtyla putovával od raného dětství a vrátil se tam ke konci svého života jako papež.
Dále navštívili Chrám Božího Milosrdenství v Krakově, který sv. Otec vysvětil při své návštěvě Polska u příležitosti jubilea 2000 let křesťanství.
Krakov, do roku 1609 hlavní město Polska, je nyní považován za hlavní město polské kultury. Je jedním z nejdůležitějších turistických, kulturních a historických center v Evropě. V porovnání s metropolí Varšavou Krakov navštěvuje mnohem více turistů (3-4 milióny).
Nedaleko Krakova si nenechali ujít návštěvu Solného dolu Wieliczka, který patří k nejstarším světovým solným dolům vůbec a je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO. Mohli si zde prohlédnout 3,5 km dlouhou trasu, která zahrnuje prohlídku soch historických i mýtických postav, vytvořených z kamenné soli. Za pozornost stáli také klenuté síně, kaple, podzemní jezero a výstava, přibližující historii těžby soli. Důl tak bývá nazýván také „polskou solnou katedrálou“.
Pouť farníci ukončili v Czestochowe, hlavním duchovním městě Polska, kam se každoročně vypraví miliony poutníků a turistů. Zdejší klášter Jasná Hora založený v roce 1382 je nejslavnější mariánskou svatyní v zemi a to zejména proto, že ukrývá podobiznu Černé Madony Čenstochovské, které jsou připisovány zázračné schopnosti. Toto místo je velmi úzce spjato s Janem Pavlem II. V době komunismu se zde konaly národní poutě, v roce 1991 v rámci světových dnů mládeže sem poprvé přijelo i velké množství poutníků z tehdejšího Československa.
 
Celá pouť se velmi vydařila, počasí poutníkům přálo a domů si vezli krásné zážitky a vzpomínky.
 
 

 


Portrét


Kontakt

Římskokatolická farnost Benátky nad Jizerou

P. Marek Miškovský
Ladislava Vágnera 70
Benátky nad Jizerou II
294 71

IČ 48680591
č.ú. 482350379/0800

mobil: 724 550 009

marek.miskovsky@gmail.com

Archiv

Kalendář
<< květen / 2024 >>

Statistiky

Online: 31
Celkem: 862662
Měsíc: 12186
Den: 393